Kostival lékařs

Kostival lékařs

Kostival lékařský kořen sušený

Sušené české bylinky

Kostival Lékařský – Černý kořen
Kostival lékařský také hojně známí jako Černý kořen byl hojně využíván v tradiční bylinné medicíně na léčbu kostí, odtud i jeho název. Staré recepty a návody na zpracování, stejně jako historii a babská moudra naleznete níže.
Lidové názvy Kostivalu lékařského
Celíkový kořen, celníkový kořen, sladký vysoký lupen, černé koření, černý kořen, hojitel ran, chropáč, kazival, kobylí máslo, kobylí mláto, konsolida, koščeval, kosčival, kostibal, kostihoj, koštival, kozival, kozivalový kořen, liberzonský kořen, lupen sladký, medunica, mudronica, mudronice, sladký lupen, solidágo, stříbrník, svalník, svalníkvětší, svalníkový kořen, trudovatník, trudovník, zběhový traňk nebo hadí mord.
 
Kostival lékařský
Kostival lékařský je vytrvalá asi 60-100 cm vysoká bylina. Jeho lodyha je přímá a v horních partiích se rozvětvuje. Listy jsou umístěny střídavě, mají vejčitě kopinatý až kopinatý tvar, jsou chlupaté. Z rubové strany listů je velmi výrazná žilnatina. Květy jsou v dvojvijanech, mají pětičetnou souměrnost. Okvětní lístky mají barvu v odstínech načervenalé, fialové, modrofialové a červenofialové (vzácně i růžové a bílé). Roste především na hlinitých až jílovitých půdách, bohatých na živiny, slabě zásaditých až slabě kyselých.

Z kostivalu se sbíral hlavně kořen, případně listy. Nejvíce cenných látek rostliny kostivalu obsahují na jaře, sbírá se proto během března a dubna – kořen také na konci vegetace, kdy rostlina sesychá, tj. v říjnu a listopadu.
 
Historie a použití
Kostival lékařský je zmiňován již od 12. století jako léčivá rostlina. Obsahuje hlavně třísloviny, slizové látky, silice či alkaloidy. Sbírá se především kořen, někdy i list a měl by se užívat zevně, protože obsahuje alkaloidy, které mohou být karcinogenní a při delším vnitřním užívání mohou poškozovat organismus. Používal se především jako mast nebo na obklady - na zlomeniny, při zánětu žil, při pohmožděninách. Věřilo se, že podporuje tvorbu červených krvinek. Působí protizánětlivě a má příznivé účinky na záněty žaludeční sliznice.

Kostival se také hojně využíval v lidové magii při rituálech prováděných při zatmění měsíce. A byl přidáván i do magických nápojů, protože smíchán s Černobýlem navazoval stavy transu.

V Kostivalu jsou obsaženy slizové látky, třísloviny, silice a alkaloidy. Listy obsahují vápník, draslík, fosfor, vitamin A, C a B 12, allantoin a cholin.
 
10 způsobů, jak byl kostival používán
 • Odvary a čaje
 • Obklady z tinktury
 • Koupel s odvarem z listů
 • Koupel s odvarem z kořene
 • Čaj z kořenů
 • Obklady z čerstvých listů
 • Kašovité obklady
 • Do koupele
 • Tinktura z kořene
 • Mast z kostivalu
Budete potřebovat:
 
 • 2 hrsti strouhaného kostivalového kořene
 • 250 g sádla


Nastrouhaný kostival nasypte do horkého sádla a na mírném plameni smažte cca 3-4 minutky. Nechte pomalu vystydnout a 12 hodin odstát v chladu.

Následně sádlo na mírném plameni rozpuste a přeceďte.

Skladujte v uzavřené sklenici v chladu a tmě, aby Vám sádlo nežluklo.
 
Kostivalová tinktura:
Kořeny kostivalu dobře očistíme, nejlépe kartáčkem a důkladně osušíme. Kořen nakrájíme na malé kousky a vložíme do kvalitního lihu, či alkoholu.

Necháme minimálně měsíc na teplém místě louhovat.
 
Obklady z čerstvých listů:
Čerstvé listy Kostivalu lékařského se omyli pod tekoucí vodou a osušené promnuli v dlaních, při větším množství můžete použít prkénko či vál a váleček na nudle a listy rozválet.

Po té se listy přiložili na postižené místo a ovázali provázkem.
 
Kostival kořen

Kostival kořen

Kostival kořen sušený
Jablečník obecn

Jablečník obecn

Jablečník obecný sušené byliny
Heřmánek sušený

Heřmánek sušený

Heřmánek sušený
bříza list suše

bříza list suše

bříza list sušený
šípek plod drc

šípek plod drc

šípek plod drcený sušený
čekanka obecná

čekanka obecná

čekanka obecná kořen sušený
.
sušené byliny

sušené byliny

sušené byliny prodej - české bylinky
Instagram bylin

Instagram bylin

Instagram České bylinky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one